Anasayfa Mutlu Fm Programlar Yayyn Aky?y Videolar Yleti?im

SİTE İÇİ ARAMA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Konak Otel

Engelli Öğrencilerin Sorunları Çalıştayda Tartışıldı

Engelli Öğrencilerin Sorunları Çalıştayda Tartışıldı

Tarih 05 Ekim 2011, 12:05 Editör

Mersin Üniversitesi nde öğrenim gören engelli öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar, beklenti ve çözüm önerileri düzenlenen çalıştayla ele alındı.

“Engelsiz Mersin Üniversitesi Çalıştayı” adıyla Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Kurulu ile Engelsiz Yaşam Birimi tarafından ortaklaşa düzenlenen çalıştay, Çiftlikköy Kampusu Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Üniversitedeki engelli öğrencileri bir araya getiren ve Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve rektör danışmanı Prof. Dr. Ülkü Çömelekoğlu yürütücülüğünde gerçekleştirilen çalıştaya, İletişim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Berna Arslan, Sağlık Yüksekokulu’ndan Yrd. Doç. Dr. Duygu Yılmaz ve Öğr. Gör. Tuğba Güner ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan Öğretim Görevlisi Nehir Maden moderatör olarak katıldı. Engelli öğrencilerin karşılaştıkları sorunları, beklenti ve çözüm önerilerini kapsamlı bir şekilde tartışmayı amaçlayan çalıştayda, işitme engelli, görme engelli ve ortopedik engelli olmak üzere 24 öğrenci yer aldı.

Çalıştayda, fiziksel erişebilirlik, akademik erişebilirlik ve sosyal erişebilirlik başlıkları altında kampusta karşılaşılan fiziksel engeller, dersliklerdeki gereksinimler; dersi veren öğretim elemanının tutumu, dersin işlenişi, not tutucu desteği, sınavlardaki uygunluk, kaynaklara, kütüphanelere, laboratuvarlara erişebilirlik; üniversiteye uyum, akran rehberlerin yeterliliği, spor ve yemek alanlarına erişebilirlik konuları tek tek masaya yatırılarak, öğrencilerin bu yöndeki sorun ve beklentileri tartışıldı. Öğrencilerin, engel gruplarına göre oluşturulan gruplarda; yaşadığı sorunları, beklentilerini ve çözüm önerilerini dile getirdiği çalıştayda, belirlenen sorunların kaynağı ve çözüm yolları konusunda adım atılması yönünde karar alındı.

Bu haber 1058 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Bölge Gündem

Seçim Araçlarında Sessiz Süreç

Seçim Araçlarında Sessiz Süreç Parti araçları merkezde dolaşmayacak

AKP de istifa

AKP de istifa Adalet ve Kalkınma Partisi Mut İlçe Başkanı Veli Şıkşık ve Yönetim Kurulu görevlerinden istifa ettiler.

Canlı İzle

Sponsor

İSTEK GÖNDER

İstek - Mesaj Hattı

Ziyaretci sayacı